Σχολίασε για: Δάνεια   ΣΥΡΙΖΑ   

Ολική ή μερική διαγραφή των δανειακών υποχρεώσεων των υπερχρεωμένων νοικοκυριών και των υπερχρεωμένων επιχειρήσεων. Με το πρόγραμμα άμεσης εφαρμογής που έχουμε εκπονήσει και με την κινητοποίηση όλου του κρατικού μηχανισμού.  Για
να ανακουφιστούν οι άνεργοι και οι υποαπασχολούμενοι, οι άστεγοι, οι  μικροσυνταξιούχοι, οι χαμηλόμισθοι, τα υπερχρεωμένα νοικοκυριά και τα  άτομα με ειδικές ανάγκες. Να εφαρμόσουμε την πρότασή μας για την ολική ή μερική διαγραφή των δανειακών υποχρεώσεων των υπερχρεωμένων νοικοκυριών και των υπερχρεωμένων επιχειρήσεων. Ανάλογα με τη μείωση του εισοδήματος ή του τζίρου που έχουν υποστεί από τη σύναψη του δανείου μέχρι σήμερα.

Πηγή

Σχολίασε χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα..

Τα σχόλια είναι κλειστά επί του παρόντος.

  1. efi — 15 Ιουνίου, 2012 @ 9:38

    • Share

    Για όλους αυτούς που διαφωνούν με αυτό, θα πρέπει να ληφθεί υπ΄όψη ότι εκτός από τους μισθούς που κουρεύτηκαν, έχει πέσει και η εμπορική αξία των ακινήτων και αυτό δεν οφείλεται στους δανειολήπτες αλλά αποκλειστικά στο τραπεζικό σύστημα (αποκλεισμός νέων δανείων, μικρότερες εκτιμήσεις σε υποψήφια για προσημείωση ακίνητα κλπ). Άρα λοιπόν, αφού οι ίδιοι υποβαθμίζουν τα περιουσιακά στοιχεία που είναι προσημειωμένα, οι ίδιοι πρέπει να πληρώσουν και το κόστος αυτής της υποβάθμισης.

  2. ΙΑΚΩΒΟΣ — 14 Ιουνίου, 2012 @ 19:20

    • Share

    στην οικονομια πρεπει να ισολογιστουν ολα τα μεγεθη.αν διαγραφουν εστω καιδικαια ποιος θα πληρωσει την χασουρα ωστε να ισολογιστει το μετρο??? καποιος καταθετης χωρις δανειο ισως???

  3. PET — 14 Ιουνίου, 2012 @ 17:11

    • Share

    Αυτό έκανε και ο Παπαδόπουλος το 67

  4. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ — 14 Ιουνίου, 2012 @ 13:19

    • Share

    Με κάλυψε πλήρως

  5. Λουκας — 13 Ιουνίου, 2012 @ 18:13

    • Share

    Αν παρω ενα δανειο σημερα και δεν το πληρωσω, θα μου το χαρισουν και εμενα;
    Βλεπετε δε προλαβα να παρω πριν.
    Αισχος. Με ποια κριτηρια θα το κανουν αυτο;
    Και ολοι αυτοι που πληρωνουν μεχρι τωρα, τι ειναι κοροιδα; Αν νικησει το Συριζα δεν θα πληρωσει κανεις τιποτα, αρχιζοντας απο τα διοδια, τα δανεια , τους φορους και οτι αλλο. Αλωστε αυτο διακυρησουν οτι θα κανουν αυτοι με τους δανειστες. Αφου η χωρα δεν πληρωνει, ναμη πληρωνουμε ουτε εμεις.

  6. giorgos — 12 Ιουνίου, 2012 @ 22:05

    • Share

    κουρευτηκαν οι μισθοι να κουρευτουν κ τα δανεια, τελος

    • Αναστάσιος Τ. — 12 Ιουνίου, 2012 @ 23:56

      • Share

      Αυτο έχει μια βάση.

  7. A — 11 Ιουνίου, 2012 @ 12:09

    • Share

    Κανενας διαχωρισμος μεταξυ αυτων που ξοδευαν και ηταν σπαταλοι με αυτους που προσεχαν και καναν αποταμιευσεισ..

    Με τη λογικη του Συριζα οι σπαταλοι κερδιζουν ενω οι προσεχτικοι χανουν. Σιγουρα ο Συριζα ειναι λαθος!!!!

    • Vicky — 13 Ιουνίου, 2012 @ 18:45

      • Share

      Συμφωνώ, μια τέτοια ρύθμιση θα δημιουργούσε πολλές αδικίες. Η απληστία πρέπει να χτυπηθεί ανεξαρτήτως εισοδήματος…

  8. Γιώργος — 11 Ιουνίου, 2012 @ 11:01

    • Share

    Δε συμφωνώ με τη διαγραφή των δανείων (μερική – ολική). Δηλαδή όσοι πήραν δάνειο, που οριακά μπορούσαν να πληρώνουν τη δόση του και τώρα δεν μπορούν λόγω μείωσης του εισοδήματός τους, θα βολευτούν; Πιο σωστή θα ήταν μία παράταση του χρόνου αποπληρωμής με μείωση της μηνιαίας δόσης.

  9. Toulis Nick — 11 Ιουνίου, 2012 @ 8:52

    • Share

    Και πως θα ξεχωρήσει κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ ο δανειολήπτης που πραγματικά έχει ανάγκη από τον επιχειρηματία που το έκανε στα πλαίσια της ασυδοσίας τόσων χρόνων (πολλά παραδείγματα); Ναι στην πραγματικότητα δεν ξεχωρίζει απλά άλλη μία πρόταση φούσκα του ΣΥΡΙΖΑ…

  10. Λογική — 11 Ιουνίου, 2012 @ 8:19

    • Share

    Καλλιεργείται όμως καλα τρώμε, καλα ηπιαμε, τώρα δεν χρωστάμε σε κανέναν. Ξεχνάμε τα εορτοδανεια, τα διακοποδανεια, τις κάρτες και τα καταναλωτικά? κάποιοι έτρωγαν χαβιαρι με αυτα. Γιατι να διαγράφουν όλα? διαφωνώ !

  11. Thanos — 10 Ιουνίου, 2012 @ 23:52

    • Share

    Ωραίο ακούγεται. Ποιος θα το πληρώσει;

    • Anna — 11 Ιουνίου, 2012 @ 12:57

      • Share

      Kαι πως θα γνωριζετε κυριοι του ΣΥΡΙΖΑ αν οι δανειοληπτες παιρνουν και μαυρα??? Ανισο το μετρο.

Στατιστικά »