Σχολίασε για: Μεταναστευτικό   ΣΥΡΙΖΑ   

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ανάληψη διεθνών πρωτοβουλιών για την αντιμετώπιση των αιτιών των μετακινήσεων πληθυσμών.
Η διαπραγμάτευση ενός νέου Ευρωπαϊκού Πλαισίου Μεταναστευτικής Πολιτικής, με αναλογική και ισότιμη κατανομή βαρών στα κράτη-μέλη και με διεκδίκηση ουσιαστικής και αποτελεσματικής ευρωπαϊκής στήριξης της πολιτικής που ασκείται σε εθνικό επίπεδο.
Με την σταδιακή παραχώρηση ταξιδιωτικών εγγράφων για το μεγάλο όγκο των μεταναστών που επιθυμούν να αποχωρήσουν από το ελληνικό έδαφος.
Με τον εξορθολογισμό του νομικού και θεσμικού πλαισίου για την νομιμοποίηση των μεταναστών που ζουν και εργάζονται στη χώρα μας και την ισότιμη ένταξή τους.
Με την αποτελεσματική πάταξη των κυκλωμάτων σύγχρονης δουλείας-trafficking γυναικών, παιδιών, ανδρών, ατόμων με ειδικές ανάγκες, κυκλωμάτων που εμπορευματοποιούν μετανάστες και πρόσφυγες.

Πηγή

Σχολίασε χρησιμοποιώντας την παρακάτω φόρμα..

Τα σχόλια είναι κλειστά επί του παρόντος.

  1. Ματ — 15 Ιουνίου, 2012 @ 5:46

    • Share

    Στην αρχή υποδεχτήκαμε τους μετανάστες και τους υποστηρίξαμε. Τώρα βιώνουμε μία εχθρική εισβολή, διότι ο αριθμός είναι υπερβολικά μεγάλος. Στα πατήσια δεν υπάρχει άνθρωπος που δεν τον έχουν κλέψει τουλάχιστον μία φορά τα δύο τελευταία χρόνια. Οι υπερήλικες εγκλωβίζονται στα σπίτια τους από το φόβο μιας επίθεσης. Υπάρχει φόβος και οργή πλέον μέσα μας. Είναι δυνατόν να δώσετε το μήνυμα στα εκατομμύρια που περιμένουν να μεταναστεύσουν από Ασία και Αφρική ότι η Ελλάδα είναι ένα εύκολο μέρος εισόδου στην Ευρώπη? Προσέξτε τί προτείνετε! Δεν αντέχουμε άλλο!!!

    • Doureios — 15 Ιουνίου, 2012 @ 10:03

      • Share

      Εμμεσα η προσεγγιση μπορει να εκβιασει τους Ευρωπαιους ετερουσ μας να αντιληφθουν το προβλημα αυτο σαν δικο τους. Ειναι μια γραφιοκρατκικη εξυπνη παγιδα (ισως τυχαια απο τον Τσιπρα). Συγχρονως η γενικοτερη συκριτικη μας θεση δεν μας επιτρεπει να εκβιαζοθμε καταστασεις. Κατι παρομοιο νομιζω ειχε εφαρμοσει και η Ιταλια….

  2. Mad Max — 13 Ιουνίου, 2012 @ 19:01

    • Share

    Mάλιστα… Χαρτιά, ιθαγένειες, άδειες παραμονής, προσκλήσεις και στις οικογένειές τους. Ο Τσίπρας νομίζει πως έτσι θα λυθεί το πρόβλημα… ή μήπως ΔΕΝ θέλει να λυθεί;;;;;

  3. Αμπντουραχίμ — 12 Ιουνίου, 2012 @ 16:21

    • Share

    το να δοθούν ταξιδιωτικά έγγραφα στους λαθρομετανάστες αποτελεί τεράστιο λάθος για δυο βασικούς λόγους:α) υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να μας πετάξουν έξω το Σένγκεν,άρα εάν θέλουν βιζα πχ για Γερμανία,θα πρέπει να στηνόμαστε στις ουρές όπως πριν 40 χρόνια και β)αυτομάτως μετατρέπεται η Ελλάδα σε χώρα-μαγνήτη για τους επίδοξους λαθρομετανάστες,αφού θα γνωρίζουν πως ερχόμανοι εδώ θα λαμβάνουν νόμιμα χαρτιά για να μεταβούν στην Δυτική Ευρώπη

  4. mitsi75 — 12 Ιουνίου, 2012 @ 16:03

    • Share

    Θα προσέθετα αυστηρότερες κυρώσεις σε όσους απασχολούν ξένους (και Έλληνες, βεβαίως) χωρίς να τους πληρώνουν ασφάλιση. Διότι οι περισσότεροι από όσους διαμαρτύρονται ότι γεμίσαμε μετανάστες ενισχύουν οι ίδιοι την μετανάστευση στην Ελλάδα και δη την παράνομη για να έχουν εργάτες στις πόλεις και στα χωράφια, καθώς και οικιακές βοηθούς δίνοντάς τους ένα ξεροκόμματο

  5. Loukas — 11 Ιουνίου, 2012 @ 21:48

    • Share

    Etsi kai dsosoun taxidiotika egrafa se olous,
    i ellada tha brethei ektos SENGEN kai oxi mono. Tha arthei h eleytheri kikloforia twn ellinwn ergazomenwn sth EE kai tha apaiteitai visa kai adeia ergasias. Ena soro mparoufes opws kai olo to programma. Aoristologies kai eyxes. Kanena praktiko plaisio, xronodiagrama i sxediasmos. Aristeres anoisies kai outopies.

  6. nathana@hol.gr — 11 Ιουνίου, 2012 @ 14:54

    • Share

    Και για το μεταναστευτικό ο ΣΥΡΙΖΑ λέει ότι το κλειδί της λύσης είναι στην Ευρώπη (άρα όχι στον ίδιο – καμμία ευθύνη!) και μακροπρόθεσμη (ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι). Για το τί θα πρέπει να γίνει σήμερα-αύριο που θα/ήδη σφάζονται στους δρόμους Έλληνες με μετανάστες … κουβέντα καμμία. Ίσως είναι κι αυτό μέσα στις «αντικειμενικές συνθήκες» που πρέπει να βιώσουμε για να αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στον τελικό σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας μας

  7. giapap — 11 Ιουνίου, 2012 @ 14:47

    • Share

    Εκτος τοπου και χρονου…

  8. Michael T — 11 Ιουνίου, 2012 @ 14:28

    • Share

    αυτο με τα ταξιδιωτικα εγγραφα ειναι η πιο μεγαλη ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΒΛΑΚΕΙΑ/Μακακια που εχει ακουστει και γραφτει….
    Το λενε πολλοι αλλα δεν ξερουν τι λενε, αλλη μια ελληνικη εφευρεση…βλακεια!!!

  9. IkaroS — 11 Ιουνίου, 2012 @ 13:16

    • Share

    να δώσουμε ταξιδιωτικά έγγραφα σε όσους θέλουν και όσοι δεν θέλουν να τους κάνουμε νόμιμους.. ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ! μα καλά ρε Αλέξη δεν έχεις κάνει μια βόλτα στο κέντρο να δεις ότι δεν πάει άλλο η κατάσταση? δεν έχεις καταλάβει ότι πρέπει επιτέλους να αναπνεύσει ο πολίτης? να νιώσει ότι ζει στο σπίτι του! και όχι σε ένα κοινόβιο… πάρε ένα τσιπραλεξ το πρωί και ένα το βράδυ και θα στρώσεις..

  10. george89 — 11 Ιουνίου, 2012 @ 12:37

    • Share

    Η πολιτική του Σϋριζα είναι να βγάλει χαρτιά στους λάθρο-μετανάστες ώστε να μπορούν να πάνε κάπου. Αυτό σημαίνει ότι θα φεύγουν για άλλη χώρα δε θα γίνονται δεκτοί, και βάση ευρωπαϊκού νόμου θα γυρίζουν στην Ελλάδα.

    κ. Τσίπρα ευχαριστούμε για την δίμηνη ανάσα, άλλωστε η κυβέρνησή σας δεν αντέχει παραπάνω :D

    • george89 — 11 Ιουνίου, 2012 @ 12:44

      • Share

      Επίσης, με όλο το σεβασμό στην ομάδα του policymonitor αλλά το link της πηγής έχει αποσυρθεί.

  11. A — 11 Ιουνίου, 2012 @ 12:05

    • Share

    Οποτε η λυση ειναι να κανει κατι η Ευρωπη!!!
    Τελειος λαθος, μια και αυτο σημαινει οτι η λυση θα κανει δεκαετιες!
    Οσο για τη παραχωρηση ταξιδιωτικα εγγραφα, ποια εγγραφα εννοει??? Θα δωσουν διαβατηρια με το κιλο? Αυτο θα ειναι μεγαλο λαθος με τρομερες επιπτωσεις..

  12. Floria — 11 Ιουνίου, 2012 @ 11:08

    • Share

    Οι περισσότερες θέσεις του Συριζα, προϋποθέτουν ότι θα αλλάξει η Ευρώπη την στάση της ώστε να μας διευκολύνει?
    Κι εάν δεν γίνει αυτό?
    Λίγη σοβαρότητα, παρακαλώ…

  13. Giannourakos Jannis — 11 Ιουνίου, 2012 @ 10:34

    • Share

    Δεν μας απαντά σοβαρά στο ερώτημα του τι θα πρέπει να γίνει άμεσα με το μεγάλο πλήθος των παράνομων λαθρομεταναστών. επιπλέον δεν συγρκίνονται οι Έλληνες, Ιταλοί, Ισπανοί αλλά και Τούρκοι μετανάστες που προσκλήθηκαν για την επανασύσταση της χώρας (εν προκειμένω της Γερμανίας) με τους εν Ελλάδι μια και εισήλθα στην χάρα του παράνομα

    • IkaroS — 11 Ιουνίου, 2012 @ 13:38

      • Share

      Νομίζω πως σου απάντησε… θα τους νομιμοποιήσει αν αυτό θέλουν! πρόγραμμα καταστροφής είναι αυτό..

  14. Nikos — 11 Ιουνίου, 2012 @ 9:48

    • Share

    «Με την σταδιακή παραχώρηση ταξιδιωτικών εγγράφων για το μεγάλο όγκο των μεταναστών που επιθυμούν να αποχωρήσουν από το ελληνικό έδαφος.»
    Κανανε τοσο δρομο για να ερθουν και ξαφνικα θα πουν ΝΑΙ θελω να γυρισω πισω, σε ευχαριστω ΣΥΡΙΖΑ. Καπου πρεπει να μπει κι ενα οριο στην ανοησια…

  15. Toulis Nick — 11 Ιουνίου, 2012 @ 8:59

    • Share

    Απλά απαράδεκτη πρόταση και πραγματικά ντροπή για μία χώρα να εξαρτάται από την προώθηση ή όχι των μεταναστών στην Ευρώπη. Και αν αφού δωθούν τα έγγραφα (ταυτότητα, διαβατήριο) στους μετανάστες και δεν πάνε τελικά στις οικογένειες τους στην Ευρώπη ή πάνε αλλά απελαθούν από τις χώρες της Δυτικής Ευρώπης προς την Ελλάδα τότε τι κάνουμε; Λέμε σόρρυ νομίζαμε θα πάνε σε άλλες χώρες και τους νομιμοποιήσαμε; Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα…

  16. Giorgis — 11 Ιουνίου, 2012 @ 2:42

    • Share

    Αμάν ρε παιδιά … τα οικονομικά μιας οικογεννειας δεν έχουν και τόσο διαφορά με τα του κράτους. Κοιτάμε τα έσοδα, και άμα περισεύουν κάνουμε διακοπές (με το σκεπτικό ότι ίσως χριαστούν τα παιδιά λεφτά για το μέλον) Αν μπεί κάπιος με αναγκη στη πολικατικία απο αυτά που έχουμε θα βοηθήσουμε άμα θελήσουμε χωρίς και να περιμένουμε να τους φιλοξενίσουν οι άλλοι επιδί στα δικά μας μέτρα το θεωρούμε σωστό. Και ίσως να περιμένουν πολοί έξω. (Οραία κουβέντα φυσικά, αλλά σκέψου αν πράγματι βάζεις όπιον να’ναι στο σπίτι σου, το δικό σου)

  17. ΠΑΣΧΑΛΗς — 11 Ιουνίου, 2012 @ 0:08

    • Share

    Ανεφαρμοστο ευχολογιο χωρις καμμια νομικη βαση που δειχνει αγνοια της διεθνους καταστασης και νομοθεσιας, καθως και του κοινοτικου δικαιου. Ταξιδιωτικα εγγραφα δεν μπορουν να δοθουν σε καποιο που εχει εσκεμενα καταστρεψει τα δικα του και εχει ακομη καταστρεψει και τα δακτυλικα του αποτυπωματα με οξυ !!!
    Δεν γινεται καμμια απολυτως διακριση μεταξυ νομιμων και παρανομων μεταναστων.
    Ουδεμια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ή θεση. Μονο ευχολογιο.

  18. Thanos — 10 Ιουνίου, 2012 @ 23:55

    • Share

    Καλά όλα αυτά. Μέχρι να αναληφθούν «διεθνείς πρωτοβουλίες¨ όμως, τι γίνεται εδώ μέσα;

  19. george Martas — 10 Ιουνίου, 2012 @ 22:54

    • Share

    Επίδομα ανεργίας σε όλους τους μετανάστες, απόδοση ταξιδιωτικών εγγράφων, και ελεύθερη άδεια εισόδου σε οικογένειες νυμφευμενων μεταναστών

    • Aganaktismenos Ellinas — 10 Ιουνίου, 2012 @ 23:41

      • Share

      Ναι ναι! Επίδομα ανεργίας σε όλους τους άνεργους του κόσμου και δωρεάν διακοπές σε όλους τους μετανάστες. Βέβαια μετά να δούμε ποιός θα δίνει σε εμάς επίδομα που με τόσους επιδοτούμενους μετανάστες και ανέργους δεν θα φτάσνουν για να πληρώνουν όσοι δουλεύουν, και γιατί να δουλεύουν άλλωστε αφου απο την πίσω πόρτα θα τους τα παίρνει το κράτος για να επιδοτεί του πιο πάνω?!

    • Ουφ — 11 Ιουνίου, 2012 @ 10:55

      • Share

      Ακριβώς έτσι όπως τα λες.
      Και μετά η υπόλοιπη Ευρώπη θα κλείσει τα σύνορα και η χώρα μας θα γίνει μία τεράστια χαβούζα….
      Απλά πες μας τα λεφτά που θα τα βρείτε (εδώ δεν έχουν να πάρουν γάζες) για να δώσετε τα επιδόματα.
      Λίγη λογική και ρεαλισμός δεν βλάπτουν.

Στατιστικά »